Choroby a škůdci rostlin

Obaleč jablečný jak chránit ovocné stromy před tímto škůdcem

Obaleč jablečný jak chránit ovocné stromy před tímto škůdcem

Obaleč jablečný: Jak chránit ovocné stromy před tímto škůdcem?

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je jeden z nejznámějších škůdců ovocných stromů, který může způsobit značné škody na úrodě. Tato malá můra se živí převážně plody jablek, hrušek a ořechů, ale může napadat i další druhy ovocí. Je důležité vědět, jak chránit své ovocné stromy před tímto škůdcem, aby se minimalizovaly ztráty a zajistila zdravá a bohatá úroda.

1. Co je obaleč jablečný a jakým způsobem napadá ovocné stromy?

Obaleč jablečný, také nazývaný jablečný molič, je drobný hmyz, který se živí listy, květy a plody ovocných stromů, zejména jablek. Dospělý jedinec je velký přibližně 3-4 mm a má zbarvení od žluté až po hnědou. Vajíčka obaleče jablečného kladou samice na spodní stranu listů, kde se také líhnou larvy. Ty se živí listovou tkání a postupně se vyvíjejí až do dospělého stadia.

Přítomnost obaleče jablečného lze poznat podle charakteristických poškození na listech, které mají podobu prohlubní a otvorů. Navíc, infikované plody mají často díry, skvrny nebo jsou deformované. Obaleč jablečný může v případě většího množství způsobit vážné poškození stromu a snížit jeho výnosy.

Proti obaleči jablečnému je možné se bránit různými způsoby. Mezi nejběžnější patří chemické ošetření postřikem, který obsahuje insekticidy. Další možností je použití feromonových lapačů, které přitahují samečky a tak omezují rozmnožování. Důležité je také pravidelné odstraňování padlých listů a postižených plodů, které slouží jako zdroj infekce.

2. Identifikace obaleče jablečného: Jak poznat přítomnost tohoto škůdce na svých stromech?

Jedním z nejčastějších škůdců, který může napadnout jabloně, je obaleč jablečný. Tento drobný hmyz se živí listy, pupeny a květy stromu, což vede k jejich oslabení a neplodnosti. Identifikace tohoto škůdce je důležitá, aby bylo možné rychle zasáhnout a minimalizovat škody, které může způsobit.

Existuje několik způsobů, jak poznat přítomnost obaleče jablečného na svých stromech. Jedním z nich je pečlivé prohlížení listů a větví, přičemž je třeba hledat známky poškození, jako jsou otvory, skvrny či zahnívání. Dalším indikátorem může být výskyt samotných obalečů, což jsou bílé či šedočerné housenky, které se obalují do hedvábného kokonu. Pokud na svých stromech najdete tyto příznaky, je důležité okamžitě přistoupit k opatřením pro kontrolu a eliminaci obaleče jablečného.

3. Biologie obaleče jablečného: Jak se vyvíjí a rozmnožuje tato škůdci?

Jedním z nejvíce škodlivých škůdců na jabloních je obaleč jablečný (Cydia pomonella). Tento drobný motýl dokáže způsobit velké škody na plodech, a tím výrazně snížit výnosy z jablečného sadu. Biologie tohoto škůdce je velmi zajímavá, neboť se vyvíjí a rozmnožuje v různých stadiích, které jsou závislé na počasí a přítomnosti hostitelských rostlin.

Vývoj obaleče jablečného začíná vajíčkem, které samice motýla klade na povrch plodů. Po vylíhnutí se z vajíčka vylíhnou larvy, které se pak prokoušou dovnitř plodu. Zde se živí a postupně se vyvíjejí až do stadia kukly. Kuka je obdobou klidového stadia, kdy se larva přeměňuje v dospělého jedince. Po určité době se z kukly vylíhne dospělý motýl, který se pak páří s dalšími jedinci a samice pokračuje v kladení vajíček na plody.

Rozmnožování obaleče jablečného je úzce spojeno s vývojem a růstem jablečných stromů. Samice vyhledávají hostitelské rostliny podle látek, které emitují, a také podle vnějších podnětů, jako je teplota a vlhkost. Po příchodu na strom samice kladou vajíčka na povrch plodů, čímž zahajují další generaci. Vývoj obaleče jablečného trvá několik týdnů, během kterých se škůdce dokáže rychle množit a vyvolávat škody na plodech jablečných stromů.

4. Důsledky obaleče jablečného: Jakým způsobem může tento škůdce poškodit vaše ovocné stromy?

Jablečný obaleč (Cydia pomonella) je jedním z největších škůdců ovocných stromů, který může způsobit značné škody na úrodě. Jeho výskyt je poměrně rozšířený a často se vyskytuje na jabloňových plantážích. Důsledky jeho přítomnosti mohou být značně nepříjemné pro pěstitele a majitele ovocných sadů.

5. Příznaky napadení obalečem jablečným: Jaké známky naznačují, že jsou vaše stromy ohroženy?

Jedním z příznaků napadení obalečem jablečným je vznik larev na listech stromů. Larvy jsou malé bílé červy, které se živí listovou hmotou. Pokud na vašich stromech najdete listy s dírami nebo se silně poškozenou strukturou, může to být známka přítomnosti obaleče jablečného.

Dalším příznakem je tvorba výměšků na povrchu listů. Obaleč jablečný vylučuje sladký lepkavý roztok, který se nazývá medovina. Tento roztok může být viditelný jako lepkavá kapka na listech stromů. Přítomnost medoviny je indikací, že se na stromech nacházejí obaleči jableční a je třeba přijmout opatření k jejich odstranění.

Posledním příznakem, který naznačuje napadení obalečem jablečným, jsou poškozené plody. Obaleči se živí nejen listy, ale také plody stromů. Pokud na vašich jablečných stromech objevíte plody s otvory, skvrnami nebo deformacemi, může to být důsledek napadení obaleči. Je důležité pravidelně kontrolovat plody a včas reagovat na případné napadení, abyste minimalizovali škody na úrodě.

Jaký škůdce způsobuje červivost jablek?

Červivost jablek způsobuje larva ovocného mouchovce (obvykle druhy Carpocapsa pomonella nebo Cydia pomonella), která se živí plodem a působí vznik děr a tunelů uvnitř jablka.

Jaký postřik na ovocné stromy?

Postřik na ovocné stromy závisí na konkrétním druhu a stadiu růstu. Doporučuje se použití bio postřiků s ohledem na ochranu přírody a zdraví. Přesné informace poskytnou odborníci ve zahradnických centrech.

Jak vypada Obalec Jablecny?

Obalec jablíčný je malý hmyz, který má zelenou barvu a tvar štíhlého válečku. Často se vyskytuje na listech a plodech jablek a může způsobit škody na úrodě.

Kdy provádět postřik?

Postřik je nejlépe provádět v době, kdy jsou škůdci aktivní a rostliny jsou nejvíce náchylné k infekcím, obvykle brzy ráno nebo večer.

Udostępnij

O autorze