Mravenci

Atlas škůdců » Mravenci

Nejčastěji se u nás vyskytují černí mravenci - dělníci o velikosti přibližně pěti milimetrů. Protože potřebují pro růst svých larev dostatek tepla, vyhledávají si teplá místa. Na zahradě si proto nejraději zvolí kameny a bydliště si vybudují pod nimi. To platí zejména zjara, kdy se půda teprve ohřívá, kameny zejména ty ploché, totiž mají výborné tepelně regulační vlastnosti a ohřívají i zem pod nimi.

Mravenců se účinně zbavíme pouze tehdy, pokud zničíme jejich mraveniště. Předtím je ovšem musíme najít, což se nejlépe podaří pokud sledujeme cestičku mravenčí kolony. Když mraveniště objevíme, silně je posypeme insekticidem v prášku. Nejvhodnější je insekticidní prášek proti mravencům, který je navíc nezávadný pro zahradní rostliny. Aby mravenci své mraveniště nepřestěhovali do domu, musíme jej také důkladně chránit. Místa, kterými by se mravenci mohli dostat dovnitř – to znamená okna, dveře a škvíry, posypeme práškem. Tím vytvoříme insekticidní zábrany, které mravencům účinně zamezují vstup. Prostředek výborně působí také v potrubí, kde přilne i k povrchům vertikálních trubek. Hmyz nemusí prášek požít, stačí, když po něm jen leze.
V případě, že mraveniště nemůžeme najít, poprášíme místa, kudy vedou mravenci svou cestu ještě tekutým insekticidem proti mravencům. Protože jeho aktivní látka je v mikrokapsulích, zabalená do syntetických membrán, zamezujících rychlý rozklad, působí tento prostředek se zpožděným účinkem a začne účinkovat teprve po uplynutí několika hodin, kdy se mravenci vrátí do svého hnízda. Důležité je, aby mravenci přišli s tímto insekticidem do přímého styku. Insekticid proti mravencům nezanechává stopy a je bez vůně, jeho účinek na stěnách a lištách trvá celý měsíc.

Mravenci žijí v úzké symbióze se mšicemi, protože rádi „sají“ medovici, kterou mšice vylučují. Jako protislužbu se mravenci o mšice starají, chrání je a přemís?ují je. Ovocné stromy můžete před nájezdem mšic ochránit přiděláním lepového pásu - Strom set na strom brzy na jaře. Mravenci pak nemohou donést mšice do koruny stromu. Možno použít i Slom lep nebo   Chemstop Ecofix . Effect - domečky

Chemická ochrana :Formitox , Bioformatox Fast M Atak - gel